Alapvető higiéniás előírások

 


A járványügyi készültséghez kapcsolódó alapvető higiéniás előírások betartásáról szóló utasítás

Magyarország Kormánya az egész világot sújtó koronavírus járvány miatt az Alaptörvény 53. cikk (1) bekezdésében meghatározott hatáskörében, az Alaptörvény 53. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 15. cikk (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető tömeges megbetegedést okozó humánjárvány következményeinek elhárítása, a magyar állampolgárok egészségének és életének megóvása érdekében a 40/2020. (III. 11.) számú Korm. rendelettel Magyarország egész területére veszélyhelyzetet hirdetett ki.

Magyarország Kormánya a 282/2020. (VI. 17.) Korm. rendeletben meghatározottak szerint a 2020. március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet megszüntetéséről, valamint a 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelettel a járványügyi készültség bevezetéséről döntött.

A KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Társaság) Szervezeti és Működési Szabályzatának 3.1. pontja – amely úgy rendelkezik, hogy „Az ügyvezetőnek a feladatai ellátása és hatáskörének gyakorlása során általános utasítási és intézkedési joga van a Társaság egészét illetően” – alapján, mint a Társaság ügyvezetője a Társaság dolgozói és a vizsgákon résztvevők biztonságának megóvása érdekében a jelen ügyvezetői utasításban (a továbbiakban: Utasítás) a következőket rendelem el.

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK 

1. Utasítás hatálya, általános rendelkezések

Jelen utasítás alkalmazásában:

-  Munkavállaló: a társasággal munkaszerződésben, vagy megbízási szerződéses jogviszonyban álló munkavállaló.

-  Ügyfél: a társaságnál ügyintézésre, vizsgára, utánképzésre, vagy vizsgálatra jelentkező személy.

-  Ügyintézés: a társaság tevékenységi feladataiba tartozó ügyfélfogadás, utánképzési feltárás, vizsgáztatás, vizsgálat.

- Ügyintézési hely: a társaság tevékenységi körébe tartozó ügyfélszolgálati tevékenység, utánképzési feltárás, vizsgáztatás, vizsgálat helyszíne, függetlenül attól, hogy az épületen belül, vagy épületen kívül van.

Jelen utasítás a társaság feladat ellátási körébe tartozó ügyintézés vonatkozásában a koronavírus fertőzés terjedésének megakadályozásához kapcsolódó alapvető higiéniás előírások betartására vonatkozó utasításokat és szabályokat tartalmazza.

A társaság által a járványügyi készültség idejére az Ügyintézésben érintett összes résztvevő biztonsága és egészségének megóvása érdekében bevezetett intézkedések semmilyen mértékben nem módosíthatják az Ügyintézés szakmai színvonalát.

 2. Általános rendelkezések

-  Csak a koronavírus tüneteit nem mutató ügyfelek vehetnek részt az egyes ügyintézésben.

- Az ügyintézési helyen biztosítani kell a kézmosási, kézfertőtlenítési lehetőséget (pl. kézfertőtlenítő szer, kendő, automata kézfertőtlenítő adagoló kihelyezésével).

-  Az ügyintézés helye szerint illetékes vezető köteles felmérni és a Gazdasági Igazgatóság részére leadni a munkavállalók és a várható ügyfelek létszámának megfelelő mennyiségű szükséges kézfertőtlenítő, papír zsebkendő igényt, melynek mindenkori rendelkezésre állásáról folyamatosan gondoskodni köteles.

-  Javasolt a hulladékgyűjtőket a szokásosnál sűrűbb elhelyezéssel és gyakoribb ürítéssel használni.

-  Az ügyintézés megkezdése előtt, után, illetve szünetekben az épületben, vagy járműben értelmezett ügyintézési helyszínt át kell szellőztetni, azon felületek fertőtlenítését, melyeket kézzel gyakran érintenek (pl. az ajtókilincsek, korlátok, villanykapcsolók, kormány, egyéb kezelőszervek, asztalok előtti szék nem textil bevonatú felületei, az érintőképernyő, egér, klaviatúra, szimulátor berendezés kezelő szervei, stb.) a megfelelő virucid hatású fertőtlenítők, ill. a fertőtlenítő kendők alkalmazásával kell elvégezni.

-  A tisztító-, fertőtlenítőszerek megfelelőségét az Innovációs és Technológiai Minisztérium Fogyasztóvédelmi portálján javasolt előzetesen ellenőrizni.

-  Az ügyintézési dokumentumok (pl. vezetési karton, vizsgajelentő, jelentkezési lap, adatlap, stb.) kitöltését a résztvevők saját íróeszközükkel végezzék,              az íróeszközök más résztvevőnek történő továbbadását kerülni kell.

-  Az ügyintézés pszichológiai feltárási része, valamint a személyes beszélgetés elvégezhető

audiovizuális módon, az erre a célra kialakított helyiségekben távmeghallgatással is.

Az a munkavállaló, aki önmagán észleli bármilyen betegség tüneteit, a kijelölt ügyintézési helyre nem mehet be, a betegségét a közvetlen munkahelyi vezetőjének a betegség észlelését követő leghamarabb jelezni köteles. Ha egy munkahelyi közvetlen felettes által – akár munkaidő elején, vagy bármikor közben – felmerül a gyanú, hogy a kijelölt munkavégzési helyen megjelent munkavállaló feltehetően beteg, akkor a munkavégzés alól fel kell menteni, és a szükséges fertőtlenítést soron kívül el kell végezni, az ügyfélszolgálat felfüggesztésével.

 3. Személyi hatály

Az Utasítás valamennyi Munkavállalóra, valamint a Társaság feladatellátásával kapcsolatban személyes kontakt viszonyban megnyilvánuló Ügyfelei vonatkozásában állapítja meg a betartandó higiéniás szabályokat. Azon esetekben, amelyekről az utasítás nem rendelkezik, az ügyvezető egyedi döntései az irányadók.

Általánosságban tartózkodni kell a Munkavállaló – Munkavállaló és a Munkavállaló – Ügyfél közötti köszönés és bemutatkozás során a kézfogás és egyéb testi kontaktus alkalmazásától.

Az előírt higiéniás szabályok betartása és betartatása a területileg illetékes vezetők feladata.

 4. Tárgyi és területi hatály

Az Utasítás hatálya a Társaság általi munkavégzést illető valamennyi Ügyintézési helyszínére kiterjed, függetlenül attól, hogy az adott helyszín a Társaság tulajdonában áll-e.

 5. Időbeli hatály

Az Utasítás a 283/2020. (VI. 17.) számú Korm. rendelettel kihirdetett járványügyi készültség időtartama alatt hatályos, annak hatályon kívül helyezését követően jelen Utasítás hatályát veszti.

RÉSZLETES RENDELKEZÉS

 6. Egyéb kötelezettségek

6.1.  Az Ügyintézési hely bejáratánál az alábbi feliratot kell elhelyezni:

Légúti fertőzéses, lázas, koronavírusos kontakt személy nem léphet be az épületbe. Hívja fel háziorvosát, aki dönt az Ön kezeléséről, és amennyiben szükséges elindítja a megfelelő járványügyi intézkedéseket.

6.2.   Belépés az épületbe

 A belépéskor láthatóan az Ügyfelek részére a következő tájékoztatást kell kifüggeszteni:
 Az épületbe való belépéskor tisztítsa meg kezét az ott elhelyezett alkoholos kézfertőtlenítővel!
 Az ajtókon való áthaladásnál kerülje a torlódást, egyszerre csak egy személy haladjon át az ajtón!

 6.3. Az Ügyintézési helyen az alábbi instrukciók legyenek láthatóak:

Ha elfoglalt egy ülőhelyet, azt lehetőleg már ne változtassa meg!
A terem kiürítésekor is kerülje a torlódást!
A mosdók használatánál kerülje a közeli kontaktust!
Az épületbe, vizsgaterembe/vizsgahelyre való belépéskor ismételten fertőtlenítse a kezét!

6.4. A helyszínek takarítása, fertőtlenítése

  A koronavírus lipid burokkal rendelkezik, így a legtöbb, egyfázisú tisztító-, fertőtlenítőszer hatásos ellene.
 Fokozottan kell ügyelni a létesítmény tisztaságára, elegendő számban és mennyiségben rendelkezésre kell, állnia virucid kézfertőtlenítőszernek, valamint   szintén virucid hatású felületfertőtlenítő szernek és takarítószernek.
 A fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási     idővel kell felhasználni.
 A vizes egységek padló és csempe falburkolatainak, valamint klórálló burkolattal ellátott helyiségek padló burkolatainak fertőtlenítésére a klórtartalmú       készítmények is alkalmazhatók, abban az esetben, ha a készítmény címkéjén a virucid hatás, illetve a virucid hatás létrejöttéhez az alkalmazási paraméterek a   használati utasításban fel vannak tüntetve.
 A textíliák gépi úton történő fertőtlenítő mosása termodezinfekciós és kemo-termodezinfekciós mosási eljárással történhet.
 A pamutszálas textília tisztítására mind a két mosási eljárás alkalmazható. A termodezinfekciós mosási eljárás 90-95°C hőmérsékleten normál, általános     mosószer alkalmazása mellett történik. 
 Ebben az esetben a fertőtlenítő hatást a magas hőmérséklet biztosítja.
 Kevertszálas textíliák esetében az alacsonyabb hőmérsékleten és fertőtlenítő hatású mosószer alkalmazásával történő úgynevezett gépi kem
 termodezinfekciós mosási eljárás alkalmazható.

6.5.  A Munkavállalókat óvó-védő infekciókontroll rendszabályok a fertőzésgyanús személlyel való kapcsolat során, tárgyi és személyi feltételek biztosítása

- A Társaság felelőssége, hogy a Munkavállalók egészségi állapotának védelme érdekében óvja őket az esetleges fertőzésveszélytől, a túlzott igénybevételtől és a túlterheltségtől.

- Fertőtlenítőszerek

-  Minden kézmosóhelyen vírusölő hatású (virucid) kézfertőtlenítőszert kell használni.

-  A fertőtlenítőszereket minden esetben a gyártó által magyar nyelven feltüntetett használati

 utasítás szerint, megfelelő koncentrációban és megfelelő behatási idővel kell felhasználni.

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

A jelen Utasításban foglaltak betartását a Társaság részéről a Társaság ügyvezetője, illetve saját általános felelősségi körén belül az Igazgatási feladatok ellátásáért felelős vezető, az illetékes szakterületi igazgató vagy a főosztályvezető, vagy az általuk kijelölt személy, továbbá a Gazdasági Igazgatóság és kijelölt munkatársa ellenőrizheti. Az Utasítás előírásainak megsértőivel szemben alkalmazandó szankciókról az Ügyvezető dönt.

Jelen Utasítás 2020. június 22. napján lép hatályba.

Az Utasítás rendelkezései módosításig, visszavonásig vagy az új vonatkozó utasítás elfogadásáig, ill. ezen intézkedések hiányában a 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet hatályon kívül helyezéséig maradnak hatályban.

KAV Közlekedési Alkalmassági és Vizsgaközpont

Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság