AVOSZ hírek, további fejlemények...

 TAGGYŰLÉS SZEPTEMBER 16-ÁN...

  Papp Endre nyitotta meg a taggyűlést, interaktív beszélgetésre kérve a résztvevőket, a szeptemberben bekövetkezett szakmai változások miatt is. Többek között hogy a középiskolások számára a B kategóriás képzés elméleti részét az állam ingyen biztosítja.
Ez az autósiskolák számára bevétel kiesést eredményez, az a kérdés, a piac hogy fog erre reagálni? 

A beszélgetés során felmerült az újabb kérdés, az autósiskolák hány százalékát teszik ki a középiskolás tanulók? Ez a legtöbb iskolában 30-40% körül mozog, és inkább a 17 éves korosztály jelentkezik, nem is a végzősök, akikre vonatkozik az ingyenes oktatás.
Elhangzik közben, hogy a fiataloknak már elegük van a válogatásból inkább beiratkoznak most, mert ki tudja, mit hoz a jövő?
Várhatóan tehát átrendeződik a piac, de egyelőre minden bizonytalan.

Felmerült az is, miszerint akkor ez nem is ingyen jogosítvány, hanem a gazdasági helyzet csökkentette le a tanulói létszámot?
A Webjogsi képviselőjétől megtudjuk, hogy az e-titán tananyag éves eladásában nincs változás a tavalyhoz képest, közel ugyanannyit adtak el eddig.
Azt is halljuk, hogy a Balaton déli partján nem várnak az ingyen jogosítványra, beiratkoznak hamarabb. Mégis, az ingyen jogsi az iskoláknak bevétel kiesést jelent, az elméleti tandíj és az elsősegély tanfolyam díja. Ennek pótlására már kialakult stratégiák is vannak, de itt most érdemi konklúzió nem született.

Elhangzott egy olyan javaslat is, miszerint emelt óradíjjal oktassanak az oktatók, ám ezzel az a probléma, hogy kialakulhat egy nem kívánatos árverseny. Pl. a Webjogsinál be van állítva egy minimum óradíj az oktatóknak, ami alá nem tudnak menni. 
 Kingl László így foglalta össze az eddig elhangzottakat:
-A szülők telefonálnak az autósiskoláknak, hogy “Mennyivel lesz drágább a gyakorlati oktatás?” Drágább lesz, mert a bevétel hiányt pótolni kell, viszont az elméleti oktatás után jelenleg visszakapnak a középiskolások 25.000 Ft-ot az államtól.
-A tanuló visszaesés az anyagi javak hiánya miatt van.
-A tanulóknak most nem kell 2-3 hónapot várni, mire kocsiba ülhetnek, de az oktatók azért így is tudnak dolgozni. Úgy gondolja, hogy a nagyobb iskoláknál nem lesz gond a létszámmal továbbra sem. A kis autósiskolák vannak bajban, akik csak B kategóriát oktatnak.
-Az ingyen jogsi kapcsán a gyakorlati oktatás még mindig nagy kérdés, ami valószínűleg az autósiskoláknál fog maradni. Ez év vége felé lesz kérdéses és akkor látunk majd konkrétabb eredményeket.

 Kotra Károly azt jelzi, hogy náluk Hajdú-Bihar megyében hatalmas a tanuló visszaesés, ekkora mértékű még nem volt korábban. Itt csak 100-120 órát tudnak dolgozni havonta az oktatók.
Azt rebesgetik, hogy a honvédségtől heti 2 órában kimennek az középiskolákba konzultációra az elméleti vizsga előtt. Erre válaszként felmerül az autósiskolákban, hogy konzultációt őt is vállalnak (egyik tagunk díjmentesen már fel is ajánlotta a térségében), de nem biztos, hogy ezen az úton kéne elindulni.

A Sulimoped program lehet, hogy pályáztatás alapján újra fog indulni.

Felmerül aztán a családtaggal való gyakorlati oktatás lehetősége is. 
Az egyik tag hiányolja, hogy az AVOSZ és az autósiskolák nem tudják hallatni a hangjukat. Javasolja, hogy aláírásokat kéne gyűjteni, a médiába bejutni, hogy a családtagi oktató ugyanazokkal a feltételekkel oktathasson, mint amivel a gyakorlati oktatónak is kötelező. Legyen elméleti kötelezettség (PÁV II. fokozat, KRESZ vizsga, max. 4 hibaponttal), tegyenek gyakorlati vizsgát, és az oktatójárműnek is legyen plusz három pedálja. Emiatt sokkal nehezebb lesz később eladni az autót is, többen meggondolnák, hogy belevágjanak ebbe.
Egyébként a családtagi oktatás a KTI-ből indul, már eldöntött ügy, a kérdés, hogy milyen feltételekkel. “Ki a felelős?” Néhány környező országban működő rendszer, sokak szerint a magyar mentalitás erre nem alkalmas. Van olyan javaslat, hogy a tanuló az oktatójával vezessen 20-25 órát, mielőtt a családtaghoz kerül át. A szülővel 1000 km-t kell vezetnie, ám kérdés, ezt hogy lehet hivatalosan dokumentálni.
A KTI-be 2025. márciusig lehet javaslatokat benyújtani e témával kapcsolatban. 

Hartman Sándor veszi át a szót, aki aktívabb megjelenést szeretne. Az AVOSZ pénztárcájában jelenleg 7 millió forint van, mire költsük? Azt javasolja, hogy az AVOSZ szervezete induljon a social media oldalakon, kezdjük el reklámozni hogy kik és mik vagyunk. A célcsoport a szülők, és persze a tanulók is.  Jó lenne itt az AVOSZ erősségeit kihangsúlyozni és persze a tantermi képzés fontosságát, továbbá a kétlépcsős oktatást. Ehhez pedig létre kellene hozni egy minőségbiztosítási rendszert, hogy az AVOSZ-ba csak olyan autósiskolák léphessenek be, akik megfelelnek bizonyos szempontoknak. Akik benne vannak ebben a csoportban, a honlapjukra felkerülhetne az AVOSZ logó.
Létre kéne hozni egy weboldalt, ami hasonlít a jogosítvány.com-hoz. Így bizonyos szempontok alapján lehetne szűrni, válogatni a tagok autósiskolái között egy adott térségen belül. Cél, hogy a tagok részesüljenek valamiféle előnyben a piacon, ezzel is motiválva az autósiskolákat a csatlakozásra. 
A minőségbiztosítási rendszer kitalálásához és annak ellenőrzéséhez szükség lenne egy “Etikai bizottságra”. Ehhez várjuk a lelkes tagok jelentkezését, de egy “Kommunikációs Bizottság” alakulása is szükséges lenne, akik a reklámozással, a social media felületek kezelésével foglalkoznak. Szeretnénk, ha ebben a tagok nagyobb aktivitással vennének részt.

Felmerült az a javaslat is, az AVOSZ kapcsolatba lépne bizonyos bankokkal (vagy a Diákhitel), azzal a céllal, hogy aki itt tanul, annak meghitelezik a tandíjat. Ez többeknek is tetszett, az egyik iskola már próbálkozott hasonló ajánlattal, de egyetlen tanuló sem élt a lehetőséggel.

Mindenesetre a reklámozás elindítását a jelenlévő tagok megszavazták, az informatikus beavatta őket, hogyan lehet fejleszteni a honlapot és hogy mire van még szükség.
A taggyűlés végén még néhány kérdés, megjegyzés, röviden.
-A vezetéstámogató eszközök használata a kategóriás vizsgákon ?!
-B kategóriában a külföldi tanulónak az iskolai itt tartózkodás nem számít bele a 180 napon túli tartózkodási engedélybe. Elvégezheti-e a képzést, ettől függetlenül? Az okmányirodában nem biztos, hogy kiadják neki a jogosítványt.
-Az ADR képzés indokolatlanul szigorú, a tanulókat megyéken át kell küldeni vizsgáztatni, ez nem normális állapot. Több autósiskola már abbahagyta a képzést a lehetetlen feltételek miatt. A felszólaló kéri az AVOSZ-t, hogy nyújtsanak be kérvényt a minisztériumba, vagy ha közösen nem, akkor ő egyedül viszi majd tovább az ügyet.

Végül: a következő taggyűlés időpontja: 2024.11.18. 10:00.
Helyszíne: Kamionsuli (1108 Budapest, Újhegyi út 3a). Ez tagtoborzó esemény is lesz: 13 órától, ugyancsak ide a Kamionsuliba várjuk azokat az autósiskolákat, akik szeretnének még jobban megismerkedni az AVOSZ  tevékenységével.

 Feljegyezte: Michaletzky Mária

 


 Beszámoló az AVOSZ májusi találkozójáról

 A soron következő (2024.05.27-én) AVOSZ (Autósiskola Vezetők Országos Szervezete) találkozót egy Marcali közeli Vadászházban tartottuk, itt fogadtak bennünket a Meiszterics Autósiskola képviselői, ahol Meiszterics János és Meiszterics Adrienn igazi vendégszeretetét élveztük, - ezúttal is köszönjük.

Sajnos a szép táj és a fogadtatás sem tudta feledtetni velünk azt a megváltozott szakmai környezetet, amibe belecsöppentünk az elmúlt hónapokban. A 2024. évi XXVI. törvény, ami az egyes közlekedési tárgyú törvények módosításáról szóló jogszabály, ami már országszerte ismert, szakmai beszélgetések tárgyát képezi. Erről pedig pánikszerű jövendölések látnak napvilágot. A jogszabályi keretek adottak, azonban nem tudjuk mindez hogyan fog a valóságban manifesztálódni?
A középiskolák fognak az e-learning tananyag regisztrálása mellett foglalkozni a diákok biztonságos közlekedésre nevelésével?
Biztosítanak-e segítséget a nem is olyan egyszerű regisztrációs problémák megoldásához?
Biztosítanak-e technikai feltételeket?
Az elfelejtett jelszavak megoldásához nyújtanak-e segítséget?
A „Nem enged tovább a program” panaszok kezeléséhez nyújtanak-e segítséget?                 
Vajon lesz-e vizsgaterem, engedélyezési eljárás?
Ki fizeti a vizsgafelügyeletet ellátó személyt?
Lesz-e szükség képzőszervre?
Vajon a tantermi képzés teljesen visszaszorul?
Milyen lesz az elméleti vizsga sikeressége, ha nem szakoktató tartja a délutáni foglalkozásokat, a szakkört?

És még további kérdések merülnek fel az iskolavezetők részéről.
Mi az országos informális értesüléseket megosztottuk egymással, de számos jogszabály jelenleg még megalkotás alatt van. A képzőszervek tanulói létszámának csökkenése nem május hónapban kezdődött, így sok esetben elkezdtek a képzőszervek alternatív megoldásokat keresni cégük fenntartásának érdekében. A megbeszélés témája volt az is, hogy milyen módon tudunk a célcsoportunk közelében maradni, milyen oktatási modellel tudnánk becsatlakozni az említett támogatási rendszerbe?

Csupa kérdőjel a szakmai tevékenységünk. A gyakorlati oktatást övezi a legnagyobb homály, pedig ez a képzés legfontosabb/legköltségesebb/leghosszabb része. Három hónappal a program indulása előtt semmit nem tud a szakma a gyakorlati oktatás megszervezésével kapcsolatban.

A következő találkozó során remélhetőleg több információ kerül majd napvilágra és további paradigmaváltási eszközöket tudunk gyártani ezekre a kihívásokra.

Természetesen mi továbbra is szeretettel várjuk azok jelentkezését, akik együttműködő közegben, a közös irányelvek mentén szeretnék a képzőszervek létjogosultságát fenntartani és biztosítani. Jelentkezési lehetőség: www.avosz.hu

 (Feljegyezte Pálné Péter Eszter)

 Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete

 



 

Kedves Kollégák!

 A még április 22-én tartott AVOSZ legutóbbi taggyűlésének ugyancsak a Kamionsuli adott otthont.  A meghívott vendégek most a KAV szervezetétől érkeztek: Szabó Gábor, a KAV Felügyeleti és módszertani vezetője, valamint Kovács Frigyes, a KAV Közúti Vizsgáztatási Igazgatóság osztályvezetője.

A gyűlés fő témája a GKI képzéssel kapcsolatos kérdések megvitatása volt. A tagok most előre tehettek fel kérdéseket, amiket összegyűjtve tálaltak a két szakember elé.
A szóba került témák közül néhány:
- GKI kártya igénylése a már nem tanulóstátuszban lévő ügyfeleknek,
- a szimulátoros oktatás körülményei és ennek adminisztrációja,
 - a GKI vizsgáztatás során a jármű terhelése, valamint a GKI vizsgaútvonalak is szóba kerültek.

Emellett több képző szerv jelezte azt is, hogy a felügyeleti díj kiszámítása nem egyértelmű az iskolák számára, az hogy mi alapján kapták a fizetendő összeget.
Végül kitértek a harmadik országbeli ügyekre is, ahol kérésként felmerült, hogy legyen idegennyelvű záróteszt, mivel látványosan lecsökkent a képzésben résztvevők létszáma.  
A további kérdések mentén pozitív, konstruktív beszélgetés alakult ki az AVOSZ tagok és a KAV szakemberek között, ahol előremutató javaslatok is elhangzottak.
Ezúton is köszönjük a részvételt!

(Papp Endre)

 

 Korábbi hírek

A KTI meghívta az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezetét arra az április 17-én rendezendő kerekasztal megbeszélésre, ahol a járművezető-képzéssel összefüggő szabályozás áttekintése és felülvizsgálata lesz a téma. A kidolgozandó projekt címe: a Humán tényező fejlesztése, különös tekintettel a vezetői jogosultság személyi feltételei, a vezetői engedély megszerzése feltételrendszerének vizsgálata, közlekedésre felkészítés fejlesztése.

 Az AVOSZ szándéka, hogy minél szélesebb körben össze gyűjtse a szakmai véleményeket, melyeket továbbítani tud ebben a munkafolyamatban. Emiatt a konstruktív javaslatokat írásban várjuk az avoszelnokseg@gmail.com címre 04.15-ig. Ezeket a felterjesztés előtt átolvassuk és amennyiben támogathatónak tartjuk, ezen a KTI-s megbeszélésen kihangosítjuk őket. Amennyiben fontosnak gondoljátok, hogy az ilyen és ehhez hasonló eseményeken a szakmánk képviselve legyen, vagy szeretnétek részt venni a közös munkában ti is, szívesen látunk benneteket tagjaink között! (www.avosz.hu)

 Üdvözlettel: Papp Endre AVOSZ Elnökségi Tag


 

 Kedves AVOSZ tagok! Az utóbbi napok legfontosabb hírét szeretném veletek megosztani.

Dr. Hatala József, a Magyar Autóklub elnöke a Belügyminisztériumba hívott meg Január 31-én, hogy a Pintér Sándor belügyminiszter vezetésével megtartott első megbeszélésen a középiskolások és szakképzésben résztvevők államilag támogatott "B" kategóriás jogosítvány megszerzésének részleteiről egyeztessünk. A megbeszélésen mintegy 10 fő vett részt a közoktatás, a szakképzés, a rendőrség és a járművezető képzés képviseletében. Az AVOSZ tagok közül Kanev Lászlóval ketten voltunk jelen. A belügyminiszter bevezetőjében elmondta, hogy a kormány a Belügyminisztériumot bízta meg e program kidolgozásával. Elsőként számba vették a jogszabályi környezettel és a finanszírozással kapcsolatos problémákat.

A KTI tájékoztatása alapján ismertette, hogy nálunk egy évben kb. 100-110 ezer fő szerez "B" kategóriás vezetői engedélyt, amiből nagyjából 30 ezren tartoznak a program célcsoportjába. Előzetes becsléseik szerint a program hatására a főleg 17-19 éves kor közötti fiatalok száma 70-80 ezer főre duzzadna, amivel így a teljes éves képzési igény 140-150 ezer főre nőne. Kiderült, hogy a program biztosan nem lesz a NAT része, hiszen a törvény szövegében is benne van, hogy választható alternatíváról van szó, tehát nem kötelező a részvétel.

Javaslatunkra, hogy a képzési és vizsgáztatási kapacitásokat figyelembe véve, a megnövekedett létszám okozta nyomás enyhítésére és a várakozási idő csökkentésére vizsgáljuk meg a program időbeli korlátait, azt a megoldást látták kivitelezhetőnek, hogy az iskola befejezését követően még egy évig részt vehessenek a tanulók a programban, így szét lehet húzni időben a képzést akár több, mint 2 évre is. Az elméleti és gyakorlati vizsgák tekintetében maximum egy pótvizsgát finanszírozna az állam, az átlagos képzési óraszámokkal kapcsolatban szintén a KTI kimutatása alapján azt mondta miniszter, hogy országosan 47 óra kell a sikeres forgalmi vizsgához.

Az elméleti képzés kapcsán szóba került, hogy létezik ugyan internetes távoktatási anyag, de Kanev László az elméleti képzéssel kapcsolatban a blended-learning képzési formát javasolta, mint leghatékonyabb módszert a gyakorlati képzés megalapozásához.

Felkai László államtitkár szerint biztos, hogy szükség lesz közbeszerzésre a program lebonyolítása kapcsán, de a szakképzési centrumok bevonásával leegyszerűsíthető lenne a folyamat. Szerinte törekedni kell arra, hogy minél kevesebb jogszabály megváltoztatásával lehessen lebonyolítani a programot.

A teljes támogatási összeg Pintér Sándor belügyminiszter szerint kb. 100-110 milliárd forint lesz. Maruzsa Zoltán államtitkár arról tájékoztatott, hogy a Diákhitel Központ vezetőjével egyeztetett, akik szívesen részt vennének a programban, így a tanulók számára az előfinanszírozás lehetősége megvalósulna, de a hitelt vissza kellene fizetnie mindenkinek, ha nem szerzi meg a vezetői engedélyt a program keretében. Peredi Péter a FUVOSZ képviseletében elmondta, hogy a pszichológiai alkalmassági vizsgálatot is szükségesnek tartana, mint bemeneti követelményt, ezzel kapcsolatban a belügyminiszter felvetette, hogy a rendkívüli PÁV vizsgálat történhetne akár 2-3 sikertelen forgalmi vizsgát követően is.

A gyakorlati oktatói és vizsgáztatási kapacitás korlátok javítása kapcsán elhangzott, hogy az alig 200 ill. 100 órás szaktanfolyamot könnyedén el lehet végezni akár fél év alatt is, - erre elmondtam, hogy jelenleg a KTI egy év alatt képes a szakoktatók és a vizsgabiztosok kiképzésére. Javasoltam, hogy a képzési rendeletben már most is meglévő, a "B" kategóriás szimulátorok használatának a lehetőségét is megfontolni.

A nagyjából egy óra hosszú megbeszélés azzal ért véget, hogy a szakmai javaslatainkat írásban juttassuk el a minisztériumba, hogy a következő kormányülésen már a kormány elé lehessen azokat terjeszteni.

 Az Autósiskolák Vezetőinek Országos Szervezete szakmai javaslatokat fogalmazott meg a középiskolások és a szakképzésben résztvevők számára államilag támogatott “B” kategóriás vezetői engedélyének megszerzésére irányuló programhoz

 Üdvözöljük azt a kormányzati elképzelést, mely a fiatalok számára megkönnyíti a jogosítvány megszerzését. A program előkészítésében szívesen részt veszünk, és szakmai javaslatainkkal is szeretnénk hozzájárulni annak sikeres lebonyolításához.

Képzési és vizsgáztatási korlátok: 

A program indulásakor a minisztérium előterjesztése szerint a korábbi létszám nagyjából 150 %-a fog megjelenni képzési és vizsgáztatási igénnyel, ezért várhatóan a jelenlegi szakoktatói és vizsgabiztosi állomány megfeszített munkája mellett is sorban állás fog kialakulni. Jó ötletnek tartjuk a képzés időkeretének a középiskola befejezését követő egy évig történő meghosszabbítását, mert így a terhelés várhatóan jobban eloszlik.

Finanszírozás:

Támogatjuk a Diákhitel Központ bevonását a programba, így a képzési költség csak sikeres teljesítés után terheli a költségvetést és vélhetően a tanulóvezetőket (illetve szüleiket) megfontolásra készteti, hogy sikertelenség esetén a hitelt vissza kell fizetni. 

Az elméleti tanfolyam és a gyakorlati óradíjak meghatározásakor javasoljuk figyelembe venni a  KAV év elején megjelent 1/2024. (I.19.) számú Ügyvezetői szabályzatban az utánképzés I. és utánképzés II. programra államilag meghatározott számítást.

A képzési óraszámok tekintetében javasoljuk, hogy az állami támogatás ne csak a minimálisan kötelező óraszámra vonatkozzon, hanem legalább a korábbi évek átlagos óraszámát vegye alapul vagy egyéni képzési szükséglet alapján legyen meghatározva. Így elkerülhető lenne az a helyzet, hogy a képzés azért szakad félbe, mert a tanuló (vagy szülei) nem tudják saját erőből tovább finanszírozni a megkezdett képzést.

Bemeneti követelmények:

A megbeszélésen elhangzott, hogy a pszichológiai alkalmasságot is célszerű lenne vizsgálni a tanfolyam megkezdése előtt. Ezt mi támogatandó felvetésnek tartjuk, nem csak a programban résztvevő tanulók számára, hanem minden jelölt esetén, de ennek megvalósíthatóságával és módszertani vonatkozásával kapcsolatban javasoljuk az egyeztetést a KAV illetékeseivel.

Elméleti képzés:

Mivel a program célcsoportja döntően a fiatal korosztály (16-19 évesek), ezért különösen fontosnak tartjuk a biztonságos közlekedésre nevelés fontosságát az ismeretek átadásán túl.

Ezért az elérhető zárt internetes távoktatási formát (ami az elméleti vizsgára kiválóan felkészíti a tanulót), javasoljuk kiegészíteni szakoktatói tantermi oktatással, amire a képzőszerveknél vagy a szakképzési centrumokban biztosítottak a feltételek. Ez a korszerű blended learning (kevert) oktatási forma hatékonyabban képes a megfelelő közlekedési szemlélet- és attitűdformálásra. Mivel várhatóan a tanfolyamok létszáma magas lesz, így a költségek mérsékeltek maradnak és a gyakorlati képzési óraszám is csökkenthető ennek a módszernek köszönhetően.

Szimulátor alkalmazása:

Jelenleg is tartalmazza a 24/2005 GKM rendelet a “B” kategóriás tanfolyamokon a vezetéstechnikai szimulátorok alkalmazásának a lehetőségét. Jelenleg azonban nem jellemző ezek használata, mert az ÉKM még nem adott ki hozzá új tantervet és nem írt ki akkreditációs pályázatot. Ha ezt a program indulása előtt a minisztérium meg tudja oldani, a képzőszervek saját költségükre tudnának ilyen korszerű oktatási eszközöket vásárolni, amivel olcsóbban és hatékonyabban lehetne a képzést folytatni és enyhítene az szakoktatók megnövekedett munkaterhelésén is.

Gyakorlati képzés:

A képzési folyamatnak a tanfolyam a legfontosabb, leghosszabb, legköltségesebb része. Ez csak szakoktató jelenlétében és csak a sikeres elméleti vizsga után kezdhető el és folytatható.

Problémát jelent, hogy a tanulók csak iskolaidőn kívül tudnak oktatáson részt venni, emiatt is szükségesnek látjuk, hogy az iskola befejezését követően is folytatódjon a program, mert így akár iskolaidőben is (rugalmas munkaidő esetén) történhet az oktatás, ami nem jelent hiányzást az iskolából és a szakoktatók munkaideje is jobban ki lenne használva.

Javasoljuk továbbá, hogy a gyakorlati oktatásban résztvevő képzőszervek a képzési centrumokkal szerződjenek, így nem kell minden képzőszervnek részt vennie közbeszerzésen, ami az adminisztrációs terheket növelné. A gyakorlati oktatáshoz a névjegyzékben szereplő képzőszervek a személyi és tárgyi feltételeket biztosítják, de várhatóan a megnövekedett képzési igénynek csak úgy tudnak megfelelni, hogy a tanulók számára várakozási idő fog kialakulni a gyakorlati képzés megkezdése előtt.

A szakoktatók és vizsgabiztosok képzését jelenleg a KTI végezheti. Szakoktatói tanfolyamokat évente indít, de ezeknek a szaktanfolyamoknak a hossza nagyjából egy év és a kiképzett szakoktatóknak szükséges néhány év munkatapasztalat, munkájuk korrekt elvégzéséhez. Ezért az AVOSZ nem támogatja, hogy a program miatt gyorsított tanfolyamon képezzenek szakoktatókat.
Várom a hozzászólásaitokat!

 Papp Endre AVOSZ elnök


 Az AVOSZ szervezete 2024. január 15- én tartotta meg korább taggyűlését, összesen 30 autósiskola képviseltette magát. A helyszínt ezúttal Füredi András tagtársunk biztosította, így lehetőségünk volt a Füredi Kft, Kecskeméti képzőszerv életébe is betekinteni.

Első napirendként köszöntöttük az új belépőket: Halasi ATI Kft., Márki Jogsi Felnőttképzési Kft., Autobox Hungary Kft., és a Waberer's Zrt. Gyarapodunk tehát, jelenleg már 53 képzőszerv tagja az AVOSZ szervezetének.

Meghívott vendégünk volt Dr. Szőcs Károly, aki tájékoztató előadását az E-Educatio és a Webjogsi képviseletében tartotta. Részletesen hallottunk az eTitán ügyviteli rendszeréről és a minőségirányítási rendszerről, továbbá az új interfész kapcsolat létrehozásának, az e-learning tananyagok bevezetésének tervezett menetéről is.
Az AVOSZ egyébként szándékozik összegyűjteni, hogy az iskolavezetők szerint, még milyen tananyagra lenne szüksége a szakmának, amit természetesen továbbítunk majd az E-Educatio számára.  

Taggyűlésünk napirendjeinek sorában megszavaztuk, hogy a szervezet egyre bővülő tennivalói miatt ügyintézőt is foglalkoztatunk.
Papp Endre elnök azt is felvetette, hogy a szervezet fontolja meg saját képzési engedély megszerzését, éppen az akkreditációs ügyek intézése céljából.
A soron következő minisztériumi találkozásunk 2024. január második felében lesz, ahol újra felhozzuk  majd az ”Ingyen jogsi” témáját, amiről tájékoztatjuk szervezetünk tagjait is.
A  vizsgahelyszín üzemeltetéssel  kapcsolatos problémát továbbra is napirenden tartjuk, sőt e téma gondozására külön felelőst is választottunk.
Ugyancsak javaslatot dolgozunk ki arra vonatkozóan, hogy a kétévente megszervezésre kerülő szakoktatói, iskolavezetői, vizsgabiztosi továbbképzés záróteszttel történő elvégzésével igazolható legyen működési tevékenységünk, - hasonlóan a vizsga nélküli GKI továbbképzéshez.

Gépkezelő témakörben szeretnénk egy olyan szakmai csoportot létrehozni, akik összegyűjtik az előző évek tapasztalatait, majd a később szándékunkban áll ide -vendégként - a KAV munkatársat is meghívni.
Papp Endre elnök a tagok figyelmébe ajánlotta a Közúti Elektromos Jármű beszerzés támogatása vállalkozásoknak (RRF-10.10.1-24) elnevezésű programot, melynek keretén belül támogatással vásárolható majd elektromos autó.

(Feljegyezte Pálné Péter Eszter)

 Autósiskolák Vezetőinek

  Országos Szervezete

     http://avosz.hu