A rendezvény még az első iskolai héten zajlott: hétfő és csütörtök közt egy Roadshow keretében, ahol négy város (Zalaegerszeg, Székesfehérvár, Szeged, Debrecen) egy-egy középiskolájába vitték el a korosztályos közlekedésbiztonsági programot. A hét utolsó munkanapján egy konferencia zajlott, aminek témája a közlekedés okozta stressz és annak csökkentése volt. Szombaton pedig a MAK Központba szervezett Családi napon vehettek részt az érdeklődők. Az egész hét folyamán a fókuszban szerepeltek a különféle mikro- és elektromobilitási eszközök: rollerek, kerékpárok, robogók.
A konferenciára a közlekedés szerteágazó területeiről érkeztek a meghívott előadók, még online prezentációk is voltak, nemzetközi kitekintésként. Az esemény moderátora volt Karner Miklós az Autósélet főszerkesztője.
Ráhangolódásként Kárpáti András – a Jövő Mobilitása Szövetség elnöke – felvezette, hogy manapság az emberek az életüket élmény alapján élik, a kellemes eseményeket elraktározzák.
Az előadások rövid, kivonatos ismertetése:
A megnyitó előadást dr. Hatala József, a MAK elnöke tartotta, melynek címe a Stresszmentes Mobilitást kapta.
A közlekedés hármas rendszere – ember, jármű, út – köré tudjuk (most is) csoportosítani a stresszforrásokat.
Változtatni, csökkenteni a közlekedésben kialakuló feszültségeket tudatformálással lehet: Tiszteljük a másikat! Legyünk szabálykövetők! Tekintsük valós társasjátéknak a közlekedést! A közlekedési kultúra fejlesztése neveléssel érhető el, aminek része a fiatalok oktatása, már óvodás kortól.
Feszültséget kelthet a vezetőben a nem megfelelő műszaki állapotú közlekedési eszköz használata is.
Az útpálya okozta stressz fakadhat abból, hogy adott nagyságúak a rendelkezésre álló útfelületek.
Ugyan a jogszabályok utókövetőek, az új technológiai újításokra kell reagálniuk, azonban gyorsabban kellene kezelni az ilyen helyzeteket.
Kitekintést kaphattunk a mikromobilitás Barcelonában való elterjedéséről Cristoph Vollath-tól, a RACC Mobility Club technikai vezetőjétől.
Vollath: Barcelona
A mikromobilitás nem megoldás minden problémára, de a tömegközlekedésnek is egy visszajelzés, hogy egy adott szakaszon nem jó a szolgáltatás minősége, kényelmetlen a felhasználóknak. A problémák, nehézségek megoldására tehetünk lépéseket: jobb közlekedési oktatást, biztonságos parkolási lehetőségeket és megszakítás nélküli úthálózatot hozhatunk létre.
Teljesen más oldalról közelítette meg a témát Ádámné Dr. Juhász Anikó a Közlekedési stressz és a megküzdés című előadásával. „A modernizált ember sokszorosára növelte helyváltoztató képességét, ugyanakkor testi-lelki felépítésében a régi maradt.” A közlekedésben a balesetmentesség irányába a kiegyensúlyozottság, a nyugodt, higgadt, érzelmektől mentes lelkiállapot visz. A vezetőnek mindig fel kell mérnie aktuális fizikai és érzelmi állapotát, hogy vezetésre képes-e. A stressz káros, ha túlzott mértékű és/ vagy időtartamú. A közlekedés stresszorai eltérő váratlan vagy ártalmas ingerek, melyek tudatosulva félelemérzést váltanak ki.
Közlekedési stresszor
Egy másik online előadást hallgathattunk meg a Nemzetközi Közlekedési Fórum (ITF: International Transport Forum) közgazdászától, Philippe Crist-től. Feladataik közé tartozik a nemzetközi közlekedés összefogása. Segítenek a tagállamoknak felvenni a versenyt a fejlődéssel. A nagyvárosok közlekedési struktúrájának átalakítása jelentős kihívás. A változásokban az automatizálás, hálózatok használata és a mesterséges intelligencia segíthet a szerteágazó feladatok optimalizálásában.
Mikromobilitási eszközök
Összegezte a mikromobilitáshoz kapcsolódó teendőket: tervezzük a sokféleséget, fókuszáljunk a felhasználható helyekre, felmérésekkel ellenőrizzük a korábbi időszakokat és eredményeiket, alakítsunk ki biztonságos közlekedési felületeket, oktassunk, neveljünk a használatukra és szabályozzunk, ahol szükséges.
Megosztott mobilitás BKK célok
A BKK törekszik egy kombinált budapesti mobilitási szolgáltatási csomag kialakítására, ahol az eljutási idő, az elérhetőség, a megbízhatóság, a hozzáférhetőség és a megfizethetőség versenyképes az egyéni gépjárművel szemben.
A délutáni előadásokat Bói Lóránd, az Építési és Közlekedési Minisztérium közlekedésstratégiáért felelős helyettes államtitkára nyitotta meg. Szerteágazóan mutatta be a közlekedés okozta stresszfaktorokat és a kiküszöbölésük módozatait a várostervezéstől kezdődően, az egyéni stresszkezelésen át, az oktatáson-nevelésen keresztül, a szabályozások változtatásai révén, továbbá a Közúti Közlekedésbiztonsági Akcióprogramig bezárólag.
A többi közlekedővel való kapcsolat, a rengeteg jelzés, a nehezen értelmezhető közlekedési helyzetek, a különleges időjárási, továbbá környezeti tényezők (zaj, hőség, esőzés, köd, havazás, csúszós úttest), a nagy forgalom és a torlódások, valamint a kontrol-vesztés érzése egy adott szituációban.
S hogyan kapcsolódik, kötődik ide a vállalati mobilitás? A fenntartható növekedésen keresztül. A vállalatok könnyebben nyitnak az újításokra. A vállalati szegmens felelőssége és útmutatása határozza meg a változások irányát és gyorsaságát. A kínai gyártók térhódításával az akkumulátor árak csökkenésével egyre elérhetőbbek a modellek. Az üzemanyag és üzemeltetési költség területén a publikus töltés megdrágult ugyan az energiaválság hatására, de otthoni töltéssel 70%-os megtakarítás érhető el, ami napelemmel tovább növelhető. Előnyös az ingyenes parkolás és az alacsonyabb szervizköltség. Ezáltal a vállalati támogatás az ott dolgozó egyén környezettudatos kultúrájává válik, amit tovább ad a szociális, társadalmi kapcsolatai révén.
A „Miért szükséges minden közlekedőnek ismerni és betartani a KRESZ szabályait?” című előadást
Óberling József r.ezredestől, az ORFK Közlekedésrendészeti Főosztály vezetőjétől hallgathattuk meg.
A címbeli kérdésre a válasz felettébb prózai: mert meghalunk a közúton. A sok éve ugyanúgy meglévő baleseti okok a sebesség nem megfelelő megválasztása, az elsőbbségi jog megsértése, valamint a szabálytalan irányváltoztatás. Az elsőbbségi helyzetet részben explicit szabályok adják meg, részben a nem egyértelmű forgalmi helyzetekben a társas együttélés szabályai, s a kölcsönös udvariasság határozzák meg. Ha van, illetve lesz – pl. a mikromobilitási eszközökhöz kötődő – szabályozás, akkor ehhez nagyfokú edukáció szükséges. Csak a szerteágazó ismeretekkel, tudással rendelkező egyén képes a környezethez alkalmazkodó, a helyzetre adekvát reakció, és válasz adására.
A szemléletváltozás alapja, hogy én mit tudok tenni, mit tehetek eredményesen a pozitív irányú változások érdekében.
Az előadások közül utolsóként a konferenciának helyet adó Westend épületkomplexumot képviselő Deák Dénes mobilitási és parkoló üzletág-igazgatót hallgattuk meg „Mikromobilitás a város közepén” című prezentációjával. A hagyományos hajtású járművek részaránya fokozatosa csökkent 2018-2022 közt, s az alternatív hajtás nagyobb arányban nyert teret. Ehhez szolgáltatásban is alkalmazkodni kell. Jelenleg 2400 darab parkolóhely áll rendelkezésre, az elektromos töltési lehetőségeket bővítették. A mikromobililtási eszközök használati aránya is jelentősen nőtt, s terjed a megosztott eszközök használata is. Így a Westend többféle megállási, parkolási pontot, területet biztosít a kombinált használathoz. A szolgáltató cégek nyitottak a változásokra, kreatívak az új igények kielégítésére.
A képen a résztvevők balról jobbra: Hényel Ágoston – Hellovelo; Hutiray Borbála – GREENGO; Pukler Gábor – Jövő Mobilitása Szövetség; Gyulainé Dr. Tóth Zsuzsanna - MAK