Évente 1,3 millió ember veszíti el életét világszerte a közlekedésben. A súlyos sebesültek száma eléri az 50 milliót. Az anyagi vesztesség a Nemzeti Bruttó Jövedelem 3 %- át teszi ki. Életbevágóan fontos lenne a Biztonságos Mobilitás megvalósítása.
Erről szólt a Magyarországon tartott III. Közlekedési Fórum is, ami a közlekedési szabályrendszer átfogó megújítását célozta, és amelynek lényegét Pataki Melinda foglalta össze írásában. Tetszik az összefoglaló. Pár sort idézek ennek a végéről.
“A beszélgetés, a vita végkicsengése egy olyan egyetértés volt, miszerint a közlekedésben leggyengébb láncszem – az ember – képzése, továbbképzése nagyon sokféle területen, minden életkorban fontos. A gyermekkor szülői nevelése, a tanári és oktatói példamutatás hozhat generációkon átívelő pozitív közlekedésbiztonsági változásokat.”
Igen. Ez már 50 éve is így volt. Az Ember, Gép és Környezet relációjában, az Ember a leggyengébb pont. A balesetek 90 %-ában az emberi tényezők a felelősek, ezért próbálják technikával az emberi beavatkozást korlátozni, illetve az autogén járművekkel teljesen kiküszöbölni. A zéró vízió (nulla halálos áldozat), ötlete már korábbi cikkeinkben is többször felmerült. Legutóbb “A német közlekedésbiztonsági tervezés lélegzetelállító programja” címmel, - ami az ambiciózus cél a VISION ZERO megvalósítása 2030-ig.
Csak emlékeztetek, 1970-ben a német utakon évente még 21 ezer közlekedési résztvevő halt meg. 2018-ban ez a szám 3.275-re mérséklődött. A szakamberek most ezt a számot drasztikusan le szeretnék csökkenteni, mégpedig NULLÁRA. Ez ma a „Vision Zero” alapgondolata. Eredetileg 2020-ig 40 %-os csökkentést szerettek volna elérni, de nem sikerült. A programot itt három akciós területre tervezték. Ember - Infrastruktur (Környezet) – Járműtechnika. Ez az időálló felosztás jól összecseng a Pataki Melinda által közölt rezümével.
A Vision Zero ma még álom, amely elérhetetlennek látszik, mégis törekedni kell rá.
Mivel az Ember – Gép - Környezet rendszerből ma még az embert nem lehet kihagyni, az oktatás feladata az emberi hibából származó balesetek prevenciója.
Az oktatásnak pedig a gyerekkorban kell kezdődnie. A szülőknek pedig gondot kellene fordítani arra is, hogy gyerekeik ne csak telefonjaikkal foglalkozzanak, miközben a gépjárműben ülnek, hanem figyeljék a közlekedést, ismerkedjenek a fontosabb szabályokkal. Bizony kellene ilyenkor még kérdéseket is feltenni, hogy szabad-e itt jobbra fordulni? szabad-e itt megállni? stb.
A közlekedésre nevelésnek a lehető legkorábban kell kezdődnie és egész életre szóló feladat. Mint ahogy ez itt is szóba került az utánképzés kapcsán. Mert pl. az egyik előadó szerint a futárok, csomagszállítók a megállási-várakozási tilalmakat szegik meg, a biztonsági öv viselését mulasztják el, telefont használnak, esetenként a sárga, majd piros jelzésbe hajtanak, hiszen időkényszer alatt vezetnek.
Igaz, itt a megoldást már a munkaadók oldalán is kellene keresni. A napi terveiket úgy összeállítani, hogy a közlekedési viszonyoknak megfelelően nyugodtan és baleseti kockázat nélkül vezethessenek egész nap. (Sokan meghaltak már, kórházba kerültek, elvesztették a jogosítványukat az embertelen “tervezés” miatt. És ők nemcsak magukat veszélyeztetik! A felelős azonban mindig a járművezető!)
Fontos téma persze a droghelyzet is. Németországban pl. a Cannabis április elsejétől “részlegesen engedélyezett”. Sőt a vezetés közben engedélyezett határértéket is megemelték 1 ng-ról 3,5 ng-ra. (ng: nanogramm/ mililiter Tetra HydroCannabinol (THC). Ez olyan határérték, mint a 0,5 promile Alkohol. Aki túllépte ezt a határt 500 € büntetést fizethet, ha persze kontrollálják. A kemény kábítószerek (Kokain, Heroin, LSD) használata esetén 5 év börtönt is kiszabhatnak. A kábítószer mellékhatásainak hosszú listája van: pl. félelemérzés – kimerültség - hallucinálás. Egyik se jó útitársa a vezetőnek! A részleges legalizálás azt jelenti, hogy a cannabis jogilag nem számít kábítószernek. Németországban a felnőttek 2 gramm cannabist tarthatnak maguknál, lakásukban 50 gr-ot, de csak a saját fogyasztásra. A cannabis termesztése speciális egyesületeknél lehetséges. Érdekes, hogy a kábítószer fogyasztását hónapok múlva is ki lehet mutatni. Hogyan? A hajszálból. Egy nap alatt 0,4-0,5 milimétert nő a hajunk. Már akinek még van. Egy hónap alatt kb. 1,5 centimétert. Akinek a haja szála felső részben cannabist, vagy más kábítószert találnak, azt jelenti, hogy 3 hónapon belül fogyasztott kábítót. Szerintem a kábítószer még veszélyesebb, mint az alkohol, mert teljesen kiszámíthatatlan a hatása. (Lányom egyik osztálytársa mesélte, hogy LSD-t szedett és emiatt nem talált haza. Leült egy padra a házsoruk előtt, egyszer csak a szemben lévő házak közül az egyiket lángokban állni látta, onnan tudta, hogy ott lakik. Kérem szépen… ezzel vezetni! Én mindenkit, minden kábítószerről lebeszélek.
Korábban már beszéltünk róla, Németországban a tanintézeteknél kemény ellenállásba ütközött az elméleti képzés kizárólagos „online” alkalmazása. Az ellenállásnak szerencsére meglett az eredménye. A pandémia után, Baden Württembergben 2023 január elsejétől újra kötelező a tantermi oktatás. Csak kivételes esetekben kaphatnak az Autósiskolák Online-oktatásra engedélyt. A pandémia idején az elméleti vizsgákon a tanulók 43 %-a, csaknem a fele megbukott. Ennek alapvető oka az Online-Oktatás volt, de a balesetek számának növekedésében is szerepet játszott az „otthon tanulás” következménye. Bebizonyosodott, hogy a kizárólagos E-Learning, mind a vizsga eredményekre, mind a közlekedésbiztonságra káros hatással van. Az elméleti tantermi oktatás hiánya azt is eredményezte, hogy a jelöltek gyakorlati oktatását legalább 5 órával kellett meghosszabbítani, ami értelemszerűen még drágábbá tette a kiképzést is.
Amúgy, a megkérdezett tanulóvezetők is szkeptikusan tekintenek az Online-oktatásra. Több mint a fele a megkérdezett hallgatóknak inkább a prezenc (jelenléti) oktatás mellett voksol. A többségük úgy tartja, hogy érdemes a képzést e-learninges anyaggal kiegészíteni, de csak 11 % szeretné a tiszta digitális programot.
Érdekes még a diákok argumentációja is: a tantermi oktatatás igazi előnye a tanárral való kommunikáció. Itt a felmerült kérdéseket folyamatosan meg lehet beszélni, a tanár azonnal korrigálja a hamis elképzeléseket. A tanulók 70 %-a úgy gondolja, hogy a helyes közlekedési magatartásra való nevelést csak az élő oktatás tudja biztosítani. A digitális oktatás nem képes azt a minőséget adni a gyakorlati oktatás felkészítéséhez, amit a professzionális tanári oktatás tud.
A közösségben zajló, folyamatosan változó elméleti tananyag harmonikusan kapcsolódik a gyakorlati oktatáshoz. - hangoztatja ezt Jürgen Kopp a Német Gépjárműoktatók Szövetségének elnöke.
Ugyancsak jó téma, az itteni szakemberek szerint is zsákutcának számít a saját kocsis szülői gyakorlati oktatás erőltetése. Bár nagyon fontos a szülők szerepe a közlekedésre nevelésben, de ez itt, most gyakorlati kiképzés. Ebben az autósiskolák, a sokat tudó, profi oktatók többet tehetnek.
Kérem szépen! Az oktatást nem lehet vegyesbolthoz hasonlítani, ahova csak bemegy az ember és vesz valamit. Az oktatáshoz a szakmai ismereteken kívül, pedagógiai adottság, felkészültség, türelem és önuralom is kell. Akik a „saját” kocsival oktatnak, azok féltik a járművet, türelmetlenek lesznek ha látják, hogy gyermekük veszélyezteti az autót. Ilyen esetben túlreagálnak, ami nem kedvez a tanulás-tanítás folyamatának. Azonkívül, se pszichológiai, se szakmai felkészültségben nem vehetik fel a versenyt a profi oktatókkal. A jó oktató előre látja, hogyan fog a tanuló a következő szituációban reagálni, emiatt korábban megteszi a szükséges beavatkozásokat, amivel preventív módon elhárítja a veszélyt. A szülök nem biztos, hogy rendelkeznek ezzel a képességgel, általában késve reagálnak.
Érdemes tehát az oktatást azokra bízni, akik professzionális képzést kaptak és már több éves gyakorlattal is bizonyították hogy szakmailag alkalmasak.
„Wer billig kauft, kauft teuer” - aki olcsón vásárol, az drágán vásárol. Csakhogy itt a közlekedésben emberek élete forog kockán, az olcsóságnak nagyon magas ára lehet. Az USA-ban pl. a fiatalok oktatását jórészt a szülőkre hárítják, de ott a baleseti veszélyeztetés a németországinak 3 szorosa! (100 000 lakosra számolva a halálos balesetek száma az USA-ban -12, 4 - Németországban 4,1 - lásd Wikipedia). A rosszul felkészített kezdő vezetők mindig veszélyeztetik a biztonságos közlekedést.
Facit: A prevenciót, csak szakképzett oktatókkal lehet fejleszteni.
Németország
https://hairskin.com/de/blog/haarwachstum-pro-monat-was-ist-normal/