(Symposium Fahrschule & Berufskraftfahrer)
Ezt az ELBE rendszert (Elektronische Lernstandbeurteilung) ez idáig a vizsgabiztosok „működtették” ez volt az elektronikus vizsgaprotokoll. Az előadó javaslata szerint a gyakorlati oktatásban is érdemes lenne ezt bevezetni, így az oktató folyamatosan ellenőrizheti, hogy a tanuló éppen hol tart, éppen milyen hiányosságokkal készül a vizsgára. A rendszer az elektronikus jegyzetkönyvre (noticebook) épül, tartalmilag egyénre szabott, a teljesség igényével a mindenkori tanulási fázishoz van igazítva, a tanulást elősegítő visszajelzéseket, a tanulók teljesítményét jelentősen javítja. Segít továbbá a vezetési készségek realisztikus értékelésében, ettől a fejlesztők azt is várják, hogy a vizsgán kevésbé fognak izgulni. A tanulók kézbe kapják az előrehaladást és a még meglévő hiányosságaikat is, aminek további előnye, hogy a képzésben keletkezett jogi vitákat bizonyítékok és nem a szubjektivitás dönti majd el. Ehhez a technikai feltételek ma már adottak, egy Tablet, és egy okos telefon (Android, iOS) már minden oktatónál van. Egy APP lehívással használható.
Ez után következett Harry Bittner (a Türingiai Járműoktatók Szövetségének elnöke), aki szintén a jövő járművezető-képzéséről tartott előadást, nevezetesen a képzés tartalmi fejlesztését ismertette, ami egy dinamikus diszkusszíót, vitát eredményezett a „Synergien der Fahrausbildung” témában.
De mit is jelent a Synergien magyarul?
Ez a fogalom leírja, hogy milyen eredménnyel képesek a különböző hatások és külső erők a tanulók összteljesítményét befolyásolni. Milyen erőket, hatásokat kellene összehangolni, hogy pl. közös oktatást lehessen tartani a különböző járműkategóriákban. Nem egyszerű feladat! Biztos, hogy van egy közös vonal, amelyet aztán fokozatosan kell lebontani a különböző járműkategóriákra. A tehergépjárművezető-képzés minden csínját-bínját nem szükséges a háziasszony vezetőknek ismerni.
De figyeljük tovább a Dortmundi Symposium eseményeit!
Ebédszünet után Claudia Maria Ewers-Lauer asszony a német Autósiskolák Akadémia elnöke kapott szót. Na, itt megint felmerült az „online or not online” dilemma. Tudni illik, hogy 2023 januárjában a Baden-Württemberg Közlekedési Minisztériuma rendeletet hozott arra vonatkozóan, hogy az online-oktatást be kell szüntetni. Ez azonban nem vonatkozik az összes szövetségi államra, igy sok helyen még ma is megy az Online tanulás. A vizsgaeredmények alakulásával pedig Baden-Württemberg ütőképes bizonyítékot kaphat arról, hogy helyes úton járnak.
A Szövetségi államok számára ma érvényes a következő döntés: a jelenlegi kormány (az Ampel-Koalition, Piros-Sárga-Zöld (értsd: SPD-FPD-Zöldek) úgy határozott, hogy a jövőben a tanintézetek a teljes elméleti oktatást tantermi körülmények között végezzék, de az online-oktatást is lehetővé teszik. A tervezet úgy szól, hogy minden Oktató Intézet (Fahrschule) szabadon dönthet, milyen formában kívánja az elméleti oktatást lefolytatni, de bizonyos, kritikus oktatási fejezeteket, bonyolultságuk és nehezen érthető tananyagrészeik miatt, csak tantermi oktatásban szabad folytatni. Ezt maguk a Tanintézetek, a Szakoktatók Egyesületei döntik el.
Érvek az online oktatás mellett: gazdasági okokból sokkal kedvezőbb, nincs szükség tantermekre, a személyzeti kiadások is csökkennek. Az autós taniskolának csak egy autóra van szüksége és az internetre. Azt mondják ennek az érvnek a preferálói: „ A taniskola többet keres, miközben a jogosítvány kevesebbe kerül.”
Érvek a tantermi oktatás nélkülözhetetlensége mellett: közben egy megjegyzés arról, hogy pl. a Brémai Szakoktatók Szövetsége megpróbál védekezni a Berlini iniciatíva ellen, ami a tantermi oktatás részbeni nélkülözését tervezi, és törvénybe szeretné foglalni! Egy részlet ebből a tervezetből: a flexibilis elméleti oktatás egy fontos újító javaslata, hogy egyes oktatási fejezeteket szabad online is végrehajtani. Bár megmarad a tantermi oktatás központi szerepe, a taniskolák saját maguk dönthetik el, hogy az online-oktatást és a szimulátoros oktatást választják. Sokaknak azonban olyan averziójuk van, mint a Brémai Szakoktatói Szövetség vezetőjének. Michael Kreie ütős bizonyítékokat mond saját állaspontjának alátámasztására. „Az elméleti oktatásban nem csak a szakanyagot adják át az oktatók, hanem értékeiket és fontos beállítódásaikat is” Ezt ő úgy érti, hogy a felelősségérzet kifejlesztése a közlekedés többi résztvevői iránt az online-oktatás során nem lehetséges. Egy statisztikai adatot is hoz ennek bizonyságául. Brémában, ahol az online elméleti oktatást preferálják, a gyakorlati vizsgán a bukások aránya 42 %, ami a legmagasabb (Hamburg mellett) Németországban. Herr Kreie szerint itt az elméleti oktatás során részletesen nem ismertethetik meg a nagyváros bonyolult, sajátos közlekedési rendszerét, mert az online-oktatás során erre nincs is lehetőség.
A Sympozium témája továbbra is a közlekedésbiztonság
Jörg-Michael Satz a Moving International Road Safety Association (magyarul: a mobil nemzetközi közlekedésbiztonsági egyesület) elnöke ismertette az aktuális közlekedésbiztonsági adatokat.
További újdonságok a német közlekedésbiztonság területén
Végre bevezetik, amit már 40 éve szorgalmaznak, hogy minden új járműbe kötelező legyen a Black Box beszerelése, amivel a balesetek rekonstrukcióját teljesen korrekt alapokra lehet majd helyezni.
Intenzíven fejlesztik az új jármű-asszisztenseket: már ebben az évben kötelező lesz az új járművek számára a tempólimit, a sebesség túllépésére figyelmeztető rendszer és a fáradtság jelző, ami bizonyos esetekben megakadályozhatja még a továbbhaladást is. A fél autonóm járművekben ez pl. úgy működik, hogy a járművet bevezeti a legközelebbi parkoló helyre és leállítja a motort.
Ugyancsak újítások az asszisztensrendszerek területén, mint a vészfékező asszisztens, a vész-nyomtartó- , intelligens-sebességbetartó- , figyelem-kontrolláló-, tolatást kisegítő- kanyarodást segítő- (teherautók számára), vészfékezést jelző asszisztensek, ezen kívül egy passzív védelmi rendszer az ütközés során a fej védelmére. Ha ezek minden járműben már ott lennének, a balesetek száma drasztikusan csökkenne.
Herr Satz az MDR Sachsen Anhalt előadója megkongatta a vészharangot: a szakoktató pálya kihalással fenyeget. A legnagyobb gond az, hogy az oktatók nagy része a nyugdíjkorhatáron van, a fiatalok már nem akarnak az oktatásba beszállni. A jövő évben is nagyon sok szakoktató megy nyugdíjba. A kiképzés egyáltalán nem attraktív, 7500 €-ba kerül, és tovább nehezíti a helyzetet, hogy sok fiatal nagyon korán elhagyja a pályát.
Nem jobb a helyzet a hivatásos tehergépjármű közlekedés területén sem. 2022-ben már kb. 80 ezer tehergépjármű-vezető hiányzott, a helyzet pedig tovább romlik. A vezetők átlagéletkora itt is 50 év fölött van, úgy, mint a szakoktatók esetében. Ez persze kihatással van a gazdaságra, komoly hiány a szállítások késlekedése, a szállítási költségek megnövekedése, a produkciók leállítása és az egyéb járulékos költségek megnövekedése, a fejlesztések visszafogása. Herr Satz többek között felvetette, hogy az alkoholt már teljesen ki kellene iktatni, szóval a 0 ‰ lenne a cél, továbbá előhozta a szakállas kérdést is, hogy a hatóságok eleget tesznek-e a közlekedésbiztoság fejlesztése érdekében?
A nap végén a szimulátorokkal, előnyeik, hátrányaik megvitatásával folytatódott a dortmundi Syimpozium
Néhány előadó ismertette a tapasztalatait a legmodernebb szimulátorok oktatásban történő alkalmazásáról. A diszkutáló felek egyetértettek a szimulátorok hasznosságában, de sok helyen még szükség lenne a további fejlesztésekre.
A bemutató és a kiállítás ajánlataiból: pl. a FOERST szimulátor már 40 éves múltra tekinthet vissza, világszerte keresik a berendezést, nagy segítség a közlekedésbiztonság javítása területén. A tanulók veszély nélkül ismerkedhetnek a veszélyes szituációkkal, de a védekezés lehetőségeivel is.
A szimulátor előnye, hogy a gyakorlati vezetéssel szemben, rizikómentesen használható a különböző időjárási viszonyok között is. A kiadások csökkentése, az üzemanyag, a járműjavítás területén is kontrolált körülményeket kínál a vezetési stílus, a hibák elemzésében, segítséget nyújt a vezetői-készségek fejlesztésében.
Melyek is a legfontosabb vezetői készségek?
A jó reakcióidő, a jó megfigyelőképesség begyakorlása, a döntéshozatal és a probléma megoldása, a kiváló koordináció, a jó térérzékelés (távolság és sebességbecslés, optimális követési távolság betartása), a kitartás és a stressztűrés, az interakciók vezetés közben (kommunikáció a közlekedés többi résztvevőivel, az egyértelmű jelzések adása és fogadása) az empátia és a türelem. Dortmundban mind a 600 részvevő számára lehetővé tették a kiállítás megtekintését, de a különböző szimulátorok kipróbálását is.
A második napot már a Hivatásos gépjárművezetés ügyének szentelték
Symposium Fahrschule & Berufskraftfahrer 2024 - Tag 2
Kötelezővé tegyék-e a hivatásos gépkocsivezetők számára a továbbképzést?
Minden esetre Klaus Naperski a Járművezető Oktatók Szövetségének Niedersachsen-i elnöke egy 35 órás továbbképzési tervet vázolt fel, amelynek során 12 órát digitális oktatásra lehetne fordítani. Ezután következett egy pódium diszkusszió, a résztvevők Volker Uflacker, Klaus Napierski, Frank Walkenhorst, Dieter Quentin valamint a moderátor Gerhard Grünig, - mint nagy szaktekintélyek.
A téma: a logisztikai követelmények a Busz- branche-ban, és e problémák megoldása. A követelmények és a törvényadta lehetőségek harmonizálása, ezek milyen hatással vannak a járművezető-képzésre és a közlekedésbiztonságra. Egyhangú volt a vélemény, az autonóm járművek rendszere nélkül már megoldhatatlan kérdésnek látszik a járművezetői hiány megszüntetése.
Ebédszünet után Götz Bopp tartott előadást a logisztika szaktanácsadás témakörében a vezetési és pihenési idők optimális megosztásáról.
És itt jön a másik, roppant izgalmas kérdés. Hogy képzelik el a járművezetői hiány felszámolását az autonóm vagy távvezérlésű teherjárművek és buszok bevetésével? „Ferngesteuertes vs. autonomes Fahren” címmel jelent meg egy izgalmas tanulmány, ami magyarul annyit jelent: Távirányítású járművek az autonóm járművek ellen. (vs rövidítés: versus, szóval ellen)
Az autonóm járművek MI (Mesterséges Intelligencia) által működtetett rendszerek, amelyek emberi beavatkozás nélkül közlekednek. Ezzel szemben az emberi tényezők igen fontos szerepet töltenek be mind a teleoperációs, mind a telerobotik rendszerekben. DE! Aki működteti (Teleoperátor) a rendszert, nem a járműben ül, hanem egy kommunikációs centráléból vezérli a járműveket. És ez már nem is a jövő zenéje. Már számos példa mutatja, - igaz, egyellőre teszt fázisban, de már működik a rendszer.
Pl. a DHL Freight próbaüzemben működteti a „Terminal for the Future” („terminál a jövőért”) a jövő technológiáját, emellett pedig az automatizált rangier-járműveket.
Most nézzük meg mi a különbség a teleoperation és a telerobotik között?
Telerobotik (a definició alapján) a robotok távolról történő irányítása (vezetékes összeköttetés nélkül). A Teleroboter nem önállóan működik, hanem a szabályzó jelek vezetik, folyamatos interakcióval, az irányítóval.
Mit jelent a teleoperation? A gépek, berendezések távolról történő vezérlését jelenti, amelynek során a robotokat, járműveket, gépeket távvezérléssel működteti. Ilyen felfogásban a telerobotik egy része a teleoperációnak.
Tehát a kép baloldalán: a telerobotik jelenti a robotok távvezérlését, a jobboldalon: a teleoperation jelenti a gépek, berendezések távvezérlését.
Most térjünk vissza megint a járművezetők hiányra!
A DHL Freight már régóta foglalkozik azzal a kérdéssel, hogy mi módon lehet a kurír-vezetők helyzetén javítani. Automatizálás és távvezérlés a sokat ígérő megoldás, a járművezetőket egy terminálban helyezik, ahonnan vezérelik a félautomata járműveket. Ezzel a teljesítmény is jelentősen megnő. Röviden összefoglalva a járművezetőből operátor lesz. Bent ül az „iróasztal Cockpit”-ban kormánnyal, fékkel, gázpedállal...stb felszerelve. Igy a kevéssé családbarát kamionos állásból, a vezetőből teleoperator lesz.
Otthon is aludhat, a Brummik-nak nem kellene 8 óránként valamilyen parkolóban megállni, hanem a váltás helycserével, pillanatok alatt megoldható lenne. Ezzel pedig a parkolók túlterheltsége is megszűnne. A munka után a családjával tölthetné szabad idejét.
Maradjunk azért a realitás talaján. A szükséges biztonsággal kapcsolatos engedélyezéseket nem lehet egyik napról a másikra beszerezni, de a technika már most rendelkezésre áll! Első megközelítésben ezt a rendszert rövidebb távolságok mellett kezdik majd bevezetni, üzemek udvarain, átrakótelepeken stb. Az új kamionos rendszert 2030-ig szeretnék bevezetni! Kezdetben csak kisebb hatósugáron és valószínűleg késni fog egy kicsit, de az már tény, így lehet emberibbé tenni a kamionosok életét.
Bleib Gesund - Fahr vorsichtig
Georg Gati - Németország
https://www.flvbw.de/home/info_1800_01__7119_symposium-fahrschule-berufskraftfahrer
https://www.moving-roadsafety.com/en/moving-3/
https://cdn.fahrschule-online.de/thumb_750x422/media/6027/eingang.JPG
https://www.foerst-simulators.com/de/?utm_campaign=21641232636&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_content=711714626780&utm_term=p_simulator%20fahrschule&adgroupid=168302621004&gc_id=21641232636&h_ga_id=168302621004&h_ad_id=711714626780&h_keyword_id=kwd-356531733085&h_keyword=simulator%20fahrschule&h_placement&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAo5u6BhDJARIsAAVoDWv7pC0Xbg5qL6nB08ew0vd7RMjQ5L1glx4nQTCHqQtYQtLjMH9Tj1EaAp3sEALw_wcB