Az őszi közlekedésszakmai fórumról ...

 Korábban már adtunk tudósítást a közlekedési szabályrendszer átfogó megújítása kapcsán szervezett Közlekedésszakmai Fórum sorozat III. (2024. július) és IV. (2024. augusztus) eseményeiről: Humán tényező fejlesztése, továbbá a Gyalogos, kerékpáros és mikro mobilitási eszközhasználók szabálytervezetei. A szakmai munka ősszel is folytatódott, amikor a járműközlekedésre vonatkozó tervezet bemutatása és annak megvitatása történt. A fő témák a sebességszabályozás, a követési távolság szabályozása, a forgalmi sávok használatának szabályai, az elhaladás – előzés – oldaltávolság, valamint az autóbusz forgalmi sáv használata voltak terítéken. A bevezetőt dr. Kerékgyártó János, az ÉKM közlekedési hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkára tartotta, aki kiemelte, hogy az egyeztető munka során a koherens szabályozás kialakítására törekednek, lényeges szempont a közlekedésbiztonság növelése és a forgalom folyamatosságának fenntartása. Gördülékenyen alkalmazkodni kell a gyors technológiai fejlődéshez is.

 

 Kerékgyártó János bevezetője

Első előadóként Kovács Kornél, az ÉKM Gépjármű-közlekedési és Vasúti Szabályozási Főosztály (főosztály)vezetője mutatta be a járműközlekedés magatartási szabályainak struktúráját. A tervezetben a járművezetés személyi feltételei és a jármű közlekedésben való részvételének feltételi korszerűsített szöveggel jelennek meg, tartalmi változás azonban nincs bennük. A megkülönböztető és figyelmeztető jelzéseket használó járművekkel szembeni magatartási szabályoknál kiemelte, hogy akadálytalan, zavartalan haladást kell biztosítani az életmentéshez, a követési távolság megválasztásakor nem zavarhatjuk a munkájukat.

 

A járműközlekedés közös szabályai

A kerékpáros övezet új elem lesz a szabályok közt. Bekerül a szabályozásba a kezelőszervek rendeltetésszerű használata, s tiltani fogják az ún. „kaszkadőrvezetés”-t, amibe a csúsztatás, sodortatás, talajkapcsolat megszüntetése, továbbá a menetbiztonság hátrányos befolyásolása tartoznak. Jelenleg a kézben tartott mobil rádiótelefon használatának tilalma él a szabályrendszerben, de minden egyéb figyelemelterelő, figyelemmegosztó technikai eszköz használatát korlátozzák a biztonság növelése érdekében.

 A járműközlekedés közös szabályainál a személygépkocsinak autópályán a közútkezelő jelzőtáblával 130 km/h-nál magasabb sebességet is engedélyezhet, ha az infrastruktúra engedi. A 3,5 t megengedett legnagyobb össztömeg feletti gépjárművekre pedig lakott területen kívül, autóúton, autópályán egyaránt a 90 km/h megengedett legnagyobb sebességet tervezik bevezetni. A tempo 100-as autóbuszok megemelt sebessége nem változik. Bizonyos feltételeket teljesítő mezőgazdasági vontató lakott területen kívül pótkocsi nélkül maximum 60 km/h-val, továbbá egy, személyt nem szállító pótkocsival legfeljebb 50 km/h-val haladhat az új szabályozás szerint. Természetesen, a sebességek korlátozására is vannak előírások; csak egy példa az újszerű szabályozásra: „Nagyobb intenzitású fékezés csak a személy- és vagyonbiztonság megóvása érdekében alkalmazható”.

 A követés, illetve a követési távolság szabályozása sosem volt, s most sem könnyű feladat. Mindig dilemmát okoz, hogy időben (másodpercben) vagy útban/ távolságban határozzuk-e meg. Az ember a távolság becslésében nem jeleskedik, mondhatni az emberi mérettartományon kívül (mind alatta, mind felette) egyre nagyobbakat tévedünk. Az időt valamivel jobban kezeljük, továbbá könnyebben is lehet ellenőrizni. Másik kérdés, hogy javasolt vagy kötelező minimum értékeket adjon meg a szabályozás. A nemzetközi kitekintés alapján főszabályként meg kell tudni állni az elöl haladó mögött, annak hirtelen, erőteljes fékezése esetén. Jellemzően legalább 2 sec. követési időt határoznak meg az európai országok. A hosszú járművek és szerelvények esetén pedig az őket előző járművek visszasorolási lehetősége is biztosított legyen. Az új szabálytervezetben főszabály szerint a mögöttes jármű az elöl közlekedő vészfékezése esetén is legyen képes megállni. A javasolt követési idők autópályán, autóúton legalább 2 s, lakott területen kívül egyéb úton minimum 1s, a 3,5 t, illetve 7 m feletti járművel, szerelvénnyel lakott területen kívül 2 másodperc. A tervezetben megtartották a követési távolságra vonatkozó jelenleg hatályos kivételeket.
A következő prezentációt Dr. Fülöp Ágnes, nyugalmazott bírónő tartotta.

 

 Dr. Fülöp Ágnes előadása

 A jelzésadás témájában az irányjelzés adásának időpontja a forgalmi művelet előtt minimum 2 másodperccel korábban kezdődjön. Ha ez biztonságosan nem lehetséges, akkor is egyértelmű tájékoztatást adjon. A jelzésadás további alternatív módját is bevezetnék, pl. e-rollernél akár lábbal. A figyelem felhívására rövid idejű hangjelzéssel bővítenék a kürtölés szabályait. A távolsági fényszóró felvillantása figyelemfelhívásra is alkalmazható lenne. A vészvillogó a baleset megelőzése érdekében is használható lenne. A hirtelen, váratlanul kialakuló sebességkülönbségek és a forgalmi torlódások jelzésére már használják a gyakorlatban. Továbbá a járművek elektronikai rendszere is egyre gyakrabban úgy programozott, hogy általában 70 km/h feletti tempóról erőteljes vészfékezés végrehajtásakor az összes irányjelző azonos időben villogva (vészvillogó) jelzi a mögöttes forgalomnak a számottevő lassulást, baleseti veszélyforrást.

A személyi biztonság fokozására a tervezet a gyermekek biztonsága érdekében részletesen szabályozza a biztonsági öv és a gyermekbiztonsági rendszer használatáért felelős személyeket, továbbá a motorkerékpárosok passzív biztonsági felszerelését: zárt ruházat=hosszú nadrág és kabát, zárt cipő, kesztyű.

A forgalomban résztvevő járművek kivilágításánál a tervezet bevezeti a valamennyi járműre vonatkozó mindenkori kivilágítási kötelezettséget, s megkötésekkel kötelezővé teszi a távolsági fényszóró használatát lakott területen kívül.

Az úton való haladás során van egy kötelező jobbra tartás. Jelenleg ez a szabály a forgalmi sávunkon, az úttesten, továbbá a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten haladva is él. A tervezetbe bekerült egy új közlekedési térrész, az ún. „védelmi sáv”, ami – a különleges forgalmi sávok kivételével – az úttest menetirány szerinti jobb oldalán lévő jobb szélső forgalmi sáv jobb szélén található, mintegy 1 m széles virtuális térrész. Ennek célja a gyengébb partnerek védelme és a sebesség tagolása. Igénybe veszi gyalogos, zárt csoport, kerekes székes, kerékpározó, lassan haladó jármű.

Az autóbusz forgalmi sáv kisebb mértékű használatával kívánják segíteni a közösségi közlekedést. Főszabályként a kerékpáros haladhat rajta, külön jelzés nélkül, de kitiltható a sávból, ha nem biztonságos ott tekerni.

Forgalmi sáv megszűnése esetén táblával is jelezve a cipzár-elv széleskörű elterjesztését szándékozik bevezetni a tervezet, hatékony és biztonságos haladást segítve.

A haladás során időnként az azonos irányban közlekedők eltérő sebességgel futnak. A KRESZ tervezet bevezeti a „mellette elhaladás” fogalmát. S vele együtt az előzést szűkebben értelmezi: olyan balról elhaladás, ami a menetirány szerinti baloldal igénybevételével történik.

A másik közlekedési partnertől megfelelő oldaltávolságot kell tartani, minek során figyelembe kell venni mindkét közlekedési partner tulajdonságait. A sérülékenyebb résztvevők esetén a sebesség függvényében konkrét értékeket is meghatároz. Gyalogos, zárt csoport, kerékpár, kétkerekű moped, e-rollerek, más mikromobilitási eszközök, motorkerékpár esetén, ha az elhaladó jármű sebessége legfeljebb 50 km/h, akkor minimum 1 méter oldaltávolságot kell tartani. Ha a tempó 50 km/h feletti, akkor 1,5 m-t határoz meg a tervezet.

 A harmadik előadást Dr. Czencz Zoltán, a Pest Vármegyei Főügyészség ügyésze tartotta. Az elsőbbség az útkereszteződésben témájánál a védelmi sáv bevezetése kapcsán, az ott egyenesen haladónak elsőbbsége van, pl. a kanyarodókkal szemben.

A járművek tervezett egy helyben tartózkodása a megállás, továbbá – a mai szóhasználatban a várakozás – a tervezet szerint a parkolás. Ezen tevékenységek tilalmai a most hatályoshoz hasonlók, korszerűsített, modernizált szövegezéssel. Így pl. jelzőlámpa szó kerül a forgalomirányító fényjelző készülék helyett a tilalmak közé: ahol a jármű a jelzés észlelését akadályozza.

Meghatározásra kerül a közlekedés fokozott figyelmet igénylő résztvevője. Ő „olyan személy, aki az úton a vakok és gyengénlátók közlekedését segítő fehér bottal, sárga karszalaggal, vagy vakvezető kutyával közlekedik; aki járműnek nem minősülő, vagy járműnek minősülő kerekes székkel közlekedik; aki fiatal vagy idős kora, testi fogyatékossága, állapota, vagy más ok miatt felismerhetően nem, vagy csak korlátozottan képes a közlekedési helyzet felismerésére, vagy a közlekedés szabályainak megtartására”.

 

A közlekedés fokozott figyelmet igénylő résztvevői

Hozzájuk kapcsolódóan különös szabályokat alakítanak ki: előzékeny magatartás, fokozott figyelem és mérsékelt sebesség mindig követelmény velük szemben. Várhatóan e fejezetben lesznek majd elhelyezve az iskolabusz kikerülésére vonatkozó szabályok, a közlekedési balesetben részes járművezető értesítési kötelezettsége, a hiányos közlekedési jártasságú és hanyatló vezetési képességű járművezető, a 6. életévét be nem töltött gyermekre vonatkozó szabályok, valamint a betegszállító és mozgáskorlátozott vezetőre alkalmazandó előírások is.

A gyorsforgalmi utakon való közlekedés műszaki feltétele változik majd: a gépjármű, illetve szerelvénye folyamatosan 70 km/h-val legyen képes haladni. A jelenleg leállósávként megnevezett terület „műszaki sáv”-ként üzemel majd tovább. Látható, hogy a KRESZ széleskörű társadalmi egyeztetése és a javaslatok feldolgozása megtörtént.

 

 Visszatekintés

 A normaszöveg javaslat elkészült. A kormányzati elfogadást a tavalyi kormányhatározat 2025.03.31-ig írja elő.

 Pataki Melinda

 Az előadások jegyzetei és ppt. bemutatók alapján