Korábban már adtunk tudósítást a közlekedési szabályrendszer átfogó megújítása kapcsán szervezett Közlekedésszakmai Fórum sorozat III. (2024. július) és IV. (2024. augusztus) eseményeiről: Humán tényező fejlesztése, továbbá a Gyalogos, kerékpáros és mikro mobilitási eszközhasználók szabálytervezetei. A szakmai munka ősszel is folytatódott, amikor a járműközlekedésre vonatkozó tervezet bemutatása és annak megvitatása történt. A fő témák a sebességszabályozás, a követési távolság szabályozása, a forgalmi sávok használatának szabályai, az elhaladás – előzés – oldaltávolság, valamint az autóbusz forgalmi sáv használata voltak terítéken.
Kerékgyártó János bevezetője
Első előadóként Kovács Kornél, az ÉKM Gépjármű-közlekedési és Vasúti Szabályozási Főosztály (főosztály)vezetője mutatta be a járműközlekedés magatartási szabályainak struktúráját. A tervezetben a járművezetés személyi feltételei és a jármű közlekedésben való részvételének feltételi korszerűsített szöveggel jelennek meg, tartalmi változás azonban nincs bennük. A megkülönböztető és figyelmeztető jelzéseket használó járművekkel szembeni magatartási szabályoknál kiemelte, hogy akadálytalan, zavartalan haladást kell biztosítani az életmentéshez, a követési távolság megválasztásakor nem zavarhatjuk a munkájukat.
A járműközlekedés közös szabályai
A kerékpáros övezet új elem lesz a szabályok közt. Bekerül a szabályozásba a kezelőszervek rendeltetésszerű használata, s tiltani fogják az ún. „kaszkadőrvezetés”-t, amibe a csúsztatás, sodortatás, talajkapcsolat megszüntetése, továbbá a menetbiztonság hátrányos befolyásolása tartoznak. Jelenleg a kézben tartott mobil rádiótelefon használatának tilalma él a szabályrendszerben, de minden egyéb figyelemelterelő, figyelemmegosztó technikai eszköz használatát korlátozzák a biztonság növelése érdekében.
A következő prezentációt Dr. Fülöp Ágnes, nyugalmazott bírónő tartotta.
Dr. Fülöp Ágnes előadása
A személyi biztonság fokozására a tervezet a gyermekek biztonsága érdekében részletesen szabályozza a biztonsági öv és a gyermekbiztonsági rendszer használatáért felelős személyeket, továbbá a motorkerékpárosok passzív biztonsági felszerelését: zárt ruházat=hosszú nadrág és kabát, zárt cipő, kesztyű.
A forgalomban résztvevő járművek kivilágításánál a tervezet bevezeti a valamennyi járműre vonatkozó mindenkori kivilágítási kötelezettséget, s megkötésekkel kötelezővé teszi a távolsági fényszóró használatát lakott területen kívül.
Az úton való haladás során van egy kötelező jobbra tartás. Jelenleg ez a szabály a forgalmi sávunkon, az úttesten, továbbá a párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten haladva is él. A tervezetbe bekerült egy új közlekedési térrész, az ún. „védelmi sáv”, ami – a különleges forgalmi sávok kivételével – az úttest menetirány szerinti jobb oldalán lévő jobb szélső forgalmi sáv jobb szélén található, mintegy 1 m széles virtuális térrész. Ennek célja a gyengébb partnerek védelme és a sebesség tagolása. Igénybe veszi gyalogos, zárt csoport, kerekes székes, kerékpározó, lassan haladó jármű.
Az autóbusz forgalmi sáv kisebb mértékű használatával kívánják segíteni a közösségi közlekedést. Főszabályként a kerékpáros haladhat rajta, külön jelzés nélkül, de kitiltható a sávból, ha nem biztonságos ott tekerni.
Forgalmi sáv megszűnése esetén táblával is jelezve a cipzár-elv széleskörű elterjesztését szándékozik bevezetni a tervezet, hatékony és biztonságos haladást segítve.
A haladás során időnként az azonos irányban közlekedők eltérő sebességgel futnak. A KRESZ tervezet bevezeti a „mellette elhaladás” fogalmát. S vele együtt az előzést szűkebben értelmezi: olyan balról elhaladás, ami a menetirány szerinti baloldal igénybevételével történik.
A másik közlekedési partnertől megfelelő oldaltávolságot kell tartani, minek során figyelembe kell venni mindkét közlekedési partner tulajdonságait. A sérülékenyebb résztvevők esetén a sebesség függvényében konkrét értékeket is meghatároz. Gyalogos, zárt csoport, kerékpár, kétkerekű moped, e-rollerek, más mikromobilitási eszközök, motorkerékpár esetén, ha az elhaladó jármű sebessége legfeljebb 50 km/h, akkor minimum 1 méter oldaltávolságot kell tartani. Ha a tempó 50 km/h feletti, akkor 1,5 m-t határoz meg a tervezet.
A járművek tervezett egy helyben tartózkodása a megállás, továbbá – a mai szóhasználatban a várakozás – a tervezet szerint a parkolás. Ezen tevékenységek tilalmai a most hatályoshoz hasonlók, korszerűsített, modernizált szövegezéssel. Így pl. jelzőlámpa szó kerül a forgalomirányító fényjelző készülék helyett a tilalmak közé: ahol a jármű a jelzés észlelését akadályozza.
Meghatározásra kerül a közlekedés fokozott figyelmet igénylő résztvevője. Ő „olyan személy, aki az úton a vakok és gyengénlátók közlekedését segítő fehér bottal, sárga karszalaggal, vagy vakvezető kutyával közlekedik; aki járműnek nem minősülő, vagy járműnek minősülő kerekes székkel közlekedik; aki fiatal vagy idős kora, testi fogyatékossága, állapota, vagy más ok miatt felismerhetően nem, vagy csak korlátozottan képes a közlekedési helyzet felismerésére, vagy a közlekedés szabályainak megtartására”.
A közlekedés fokozott figyelmet igénylő résztvevői
Hozzájuk kapcsolódóan különös szabályokat alakítanak ki: előzékeny magatartás, fokozott figyelem és mérsékelt sebesség mindig követelmény velük szemben. Várhatóan e fejezetben lesznek majd elhelyezve az iskolabusz kikerülésére vonatkozó szabályok, a közlekedési balesetben részes járművezető értesítési kötelezettsége, a hiányos közlekedési jártasságú és hanyatló vezetési képességű járművezető, a 6. életévét be nem töltött gyermekre vonatkozó szabályok, valamint a betegszállító és mozgáskorlátozott vezetőre alkalmazandó előírások is.
A gyorsforgalmi utakon való közlekedés műszaki feltétele változik majd: a gépjármű, illetve szerelvénye folyamatosan 70 km/h-val legyen képes haladni. A jelenleg leállósávként megnevezett terület „műszaki sáv”-ként üzemel majd tovább.
Visszatekintés