A közúti jelzések hierarchiájából dióhéjban szó került a rendőri karjelzésekről, továbbá a fényjelző készülékekről részletesebben. Folytatva a sort a jelzőtáblák és az útburkolati jelek következnek. Most is a kategóriás oktatáshoz igazodva, továbbá gondolatébresztőnek szánva állítottam össze az itt kiemelt tartalmakat, példákat.
Mint ismert, a jelzőtábláink csoportosíthatók feladatuk, formájuk, színük alapján.
Az útvonaltípust jelző táblák közül az autópályához, autóúthoz kötődő sebességértékek jelentenek problémát a képzésben. Fontosnak vélem, hogy a gyorsforgalmi utakra való felhajtáshoz a kezdők is ismerjék a nagy járművek megengedett legnagyobb sebességét. Törekedjenek az ő tempójukra felgyorsítani. Sokszor látható az autópályán, hogy személygépkocsi a hozzá kapcsolt utánfutóval – hivatalosan könnyű pótkocsival – nagyon nem a járműszerelvényekre vonatkozó sebességgel halad. Ne feledjük, hogy a mozgási energia a sebesség négyzetével arányos! Az esetleges további szakszerűtlen rakodás miatt hátrafelé tolódik a súlypont, egyre instabilabbá változtatva a szerelvényt. Ezért könnyen kialakulhat az ostorozás, a vontatmány belengetése – pláne többszöri, túlzott kormányzásra –, és máris nagy a borulási hajlam, főleg magas súlypont esetén. Rengeteg apró, mégis fontos vezetéstechnikai hiba okoz számos balesetet.
Az elsőbbséget szabályozó jelzőtáblák közül az „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzéshez kötődően a megállás helye nem egyértelmű a tanulóknak. Elsődlegesen a felfestett burkolati jel előtt kell megállni. Annak hiányában az útkereszteződésbe behaladás előtt, a nem-zavarás határán, ahonnan a kereszteződés belátható. Vasúti átjárónál pedig a jelzőtábla vonalában.
Amikor az úttestet gyalog- és kerékpárút vagy csak kerékpárút keresztezi, akkor nagyon lényeges az autósnak tudnia pl. a bekanyarodása során – amikor 10-15 km/h-ra lassít le a beforduláshoz –, hogy az adott kerékpáros létesítményen mennyivel érkezik velünk párhuzamosan szemből vagy hátulról a biciklis: 20 vagy 30 km/h-val. Az ugyanilyen zónákban (gyalogos övezet, gyalogos és kerékpáros övezet) a közlekedési sebesség (10, ill. 20 km/h) lassabb.
A gyakorlati képzésnél a körforgalomba való becsatlakozás okoz nehézséget. Egyrészt a „beférünk” gondolkodásmóddal találkozunk sokszor. Többször probléma, hogy a tetőtartó oszlop (A-oszlop) takarásába kerül a bent haladó jármű, s ez fokozott veszélyt jelent; főleg, ha az egy kis felületű egy nyomon haladó jármű. Az emberek fejében jellemzően az a séma van, hogy a körforgalomban közlekedő AUTÓnak elsőbbsége van. Az agy ignorálja az autó méretéhez képest lényegesen kisebb, törékeny partnert, s máris elüti a körforgalomba behajtó autó a bent haladó kerékpárost, segédmotorost, esetleg motorost. Másrészt az egymás mellett megközelítőleg egyszerre érkezők közül a jobb oldalról becsatlakozót akarják figyelmen kívül hagyni a körforgalomba belépő tanulók.
A veszélyt jelző táblák elhelyezése, elhelyezkedése a veszélyes helytől szerintem eléggé fontos, hiszen az általuk meghatározott távolság és a megtételükhöz szükséges idő áll rendelkezésre a veszélyre felkészülésre, lassításra, szükség esetén megállásra. Ezeket a távolságokat a jogszabály egyértelműen meghatározza számunkra (50-100 m, 150-250 m, 250-500 m).
Másik ilyen anomália, hogy a veszélyt jelző táblák (pl. „Állatok”/ vadveszély) nem írnak elő – nem is írhatnak elő – kötelezően sebességcsökkentést. A józan eszű ember azonban csökkenti a tempóját és fokozott figyelemmel halad a kérdéses útszakaszon. Egy baleset bekövetkezésekor szükséges lehet a reakcióidő vizsgálata, illetve számítása. A reakcióidőt általában 0,7-1 másodpercnek határozzuk meg, amit rengeteg tényező növel. Általában 1 s-mal számolnak, de 2 s fölötti is lehet. S mit is kell tennie a vezetőnek ilyen rövid idő alatt? Észlelni a környezetet, a veszélyt; feldolgozni a beérkező információkat és válaszcselekvésről döntést hozni. Bizonyos esetekben, helyzetekben a szabályaink fokozott figyelmet írnak elő. Közvetetten ilyenek a veszélyek előjelzései is. Ezekben az esetekben a vezető nem hivatkozhat reakcióidő növekményre, hogy ő gondolkodott a helyzet megoldásán. Ilyenkor minimális idő alatt kell reagálni.
Ez is rávilágít arra, hogy a gondolkodásunk irányított, s egy környezetbe olyan plusz információkat is beleképzelünk, amik nincsenek is benne.
Mindenkit – főleg közlekedési szakembereket – arra biztatok, hogy ürítsük ki a fejünket az „előítéletektől” és gondolkodjunk diverzen, merjünk intuitívek lenni! S láthatóvá fog válni, hogy egy témának rengetegféle megközelítése van, s bármelyik, akár mindegyik megfelelő (megoldás) lehet. Nem lesz önmagában egyik sem jó vagy rossz.
A pandémia óta egyre bővül az egyéni, s azon belül a környezetgazdaságos és egészséges közlekedési módok használata. A kerékpár és a sokféle mikromobilitási eszköz növekvő térhódítása szükségessé teszi ezen eszközök közlekedési területeinek és szabályainak meghatározását és létrehozását, valamint kibővítését, fejlesztését. Lakott területen (50 km/h-ig) még kevésbé megy a biztonság rovására, ha ezek a partnerek a forgalommal együtt közlekednek. Ezért számos helyen kerékpársávot, illetve nyitott kerékpársávot jelöltek ki, hoztak létre a bicikliseknek. A sárga burkolati jellel jelölt kerékpársávok határvonalait folytonos vonalakkal, ám a kereszteződéseknél szaggatott vonalakkal jelölik. Ezekre nem hajthatnak az egyéb járművek, keresztezni viszont szabad őket, ahol terelővonalként festették fel. A fehér burkolati jellel jelölt nyitott kerékpársávokra – hosszirányú haladás céljából – a bekanyarodásra felkészüléskor szabad, sőt kell ráhajtani, illetve szűk területen a szemből jövőktől tartandó biztonságos oldaltávolság kialakításához hajthatunk, hajtunk rájuk.
Lakott területen kívül pedig inkább kerékpárutak építésével törekednek elválasztani a védtelen partnereket a nagyobb hatóképességű járműforgalomtól. Ezek kihasználtsága valamelyest folyamatosan változik. Használati lehetőségük elfogadható kompromisszum lehetne a mikromobilitási eszközök számára.
Bár Nyugat-Európában több nagyvárosban a konfliktusok, balesetek létrejötte mutat negatív tapasztalatokat. (Lásd: A stresszmentes Mobilitási Hét - MAK konferencia: https://www.tanulovezeto.eu/node/1514)
A városi kerékpározáshoz számos helyen az úttesten burkolati jellel kijelölt kerékpáros nyom van felfestve, ami a számukra ajánlott útfelületet jelzi. A szabályozásban lehetővé tették, hogy a kerékpáros az egyirányú forgalmú úton szemben is közlekedhessen, erre utaló jelzés esetén. Ilyenkor az ellenirányban felfestett kerékpáros nyomot a balra kanyarodáshoz felkészüléskor, a besoroláskor szabadon kell hagyni.