A Közlekedési Kultúra Napja rendezvényeinek keretében, Oktatóknak, vizsgabiztosoknak rendeztek szakmai vetélkedőt a Komárom-Esztergom vármegyei KAV Vizsgaközpont és a KTE közös szervezésében.
![]() |
![]() |
A 2023. május 13-án rendezett eseményt Csaba Gyöngyi Zsuzsa osztályvezető nyitotta meg, majd Geszler Attila a KTE KEV Területi Szervezet titkára tartott tájékoztató előadást a vármegye úthálózatán 2022-ben bekövetkezett balesetekről, forgalmi változásokról, a Bajna-Héreg között kialakított motoros felfestés és védőkorlát kialakításáról.
![]() |
![]() |
Ezt követően indult a meghirdetett elméleti és gyakorlati ügyességi verseny, amelyen a résztvevő majdnem 90 főből 21 szakoktató megmérette magát. Az értékelési szempontokat bemutató közös pályabejárás után a versenyzők két csoportban láttak neki a feladatoknak.
Egy külön, erre az alkalomra összeállított 40 kérdéses tesztlapot kellett kitölteni. A kérdések szerteágazóak voltak: tartalmaztak forgalmi helyzetekhez kötődő kérdéseket, elsőbbségi jogviszonyokat útkereszteződésben, vasúti- és villamospályához kötődő ismeretanyagot. Megálláshoz, várakozáshoz, megforduláshoz, hátramenethez köthető eldöntendő kérdések is szerepeltek. Természetesen azok a szabályok kerültek előtérbe, amikkel nem minden nap találkozunk a munkánk során sem.
Az elrontott kérdések darabonként 40 másodperc büntetőidőt jelentettek.
A manőverezésnél volt lehetőség járművet is választani: egy 1982-es Skoda 105 S járművet kalandvágyból kihívásként, egy Suzuki Swiftet, illetve a saját, oktatásban használt járművet.
A feladatokat a jobb egyes ülésből kellett teljesíteni, ami ördögkapuval kezdődött, és amit egy 360°-os kört leíró nyomvonalú feladat követett.
Ezt követte egy jobbra előre merőleges parkolási feladat, elöl oszlopérintéssel, de rajta maradó labdával. Szűkre volt szabva a ráfordulási ív, csakúgy, mint az ezt követő balra hátra merőleges kapubeállónál is, - szintén labdás oszlopérintéssel. Leginkább a nagyon kicsi (pl. Splash) autó tudott korrigálásmentesen fordulni ezeken a helyeken. Ez után pedig egy pohár vizet kellett átvinni egyik állványról a másikra, miközben egy három bójás szlalomot is kiviteleztünk.
![]() |
![]() |
Nem maradhatott ki a jobb, majd bal kerekek nyomvonalának precíz meghatározása sem, lécek között kellett átvinni a kerekeket, egymás után a két eltérő oldalit, persze irányváltoztatással. További tornázásra adott lehetőséget, hogy párhuzamos parkolást imitáló folyosóba kellett betolatni egy kapun keresztül, a várakozóhelyen előremenni, majd onnan kitolatni a felettébb szűkre hagyott kapun keresztül.
![]() |
![]() |
S végül az időmérő óra akkor állt meg, amikor a jobb hátsó kerekét egy felrajzolt négyzetbe pozícionálta a versenyző.
![]() |
![]() |
A hibázásokat itt is büntetőidővel „jutalmazták”: tereptárgy érintés 10 s, a döntés 20 s pluszt jelentett.
Mindenkin kifogott legalább egy tesztkérdés, illetve a kellően szűkre rakott pályán is legalább érintettünk bóját. Az elméletnél a legrövidebb tesztidő (büntetőpontokkal) 5 perc feletti, a pályán pedig 4 perc 45 másodperc volt.
Mivel minden vizsgahelyszínről (Komárom, Esztergom, Tata, Tatabánya) voltak kollégák, kötetlen szakmai beszélgetések is kialakultak, eközben készült Szalczinger András nyugdíjas vizsgabiztos kolléga, a mindenkori főszakács pörköltje.
![]() |
![]() |
A késő délutánba nyúló esemény kellemes hangulatban telt, tartalmas szakmai esemény részesei lehettünk.
I. hely: Pataki Norbert: Dakar Autósiskola (Esztergom)
II. hely: Kincses Zsolt: Csizmadia Autósiskola (Tatabánya)
III. hely: Pataki Melinda: Forma-N Autósiskola (Tata), Kész Kft. (Oroszlány)
![]() |
Feljegyezte: Pataki Melinda